مدیر پایگاه باغ جهانی فین از کاشت نهال‌های درختان میوه در مجموعه جهانی باغ فین خبر داد.

به گزارش گروه خبری نشریه طبیعت و طبیعت گردی، به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به منظور گرامیداشت روز درخت‌کاری و همزمان با بازگشت الگوی اصیل باغ ایرانی و همچنین  حفاظت و مرمت از باغ، مراسم کاشت نهال‌های درختان میوه فردا سه‌شنبه (15 اسفندماه) در مجموعه باغ فین انجام می‌شود. این مراسم قرار است با حضور فرماندار و مسئولان شهری و ادارات کاشان  برگزار شود. 

 

سمیه فرهادی مدیر پایگاه تاریخی باغ جهانی فین با اعلام این مطلب گفت: «باغ فین یکی از مهم‌ترین و زیباترین نمونه باغ‌های ایرانی است که همچنان زنده و پابرجاست. وجود عناصر آب و درخت که عناصری پویا هستند در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده‌است.» 

 

او افزود: «از همین رو، به‌منظور حفاظت از باغ ایرانی قرار است در بزرگداشت روز درختکاری، نهال‌های درختان میوه در مجموعه باغ فین کاشته شود.»

 

فرهادی عملیات حفاظت و نجات بخشی  درختان باغ فین با اعتبارات ملی در قالب شست‌وشوی بالغ بر 300 اصله درخت سرو و چنار، حذف تدریجی فضای چمن کاری، آماده سازی باغ برای کاشت درختان میوه ، خشک برداری درختان را از جمله اقداماتی برشمرد که در سال جاری به‌منظور سامان‌دهی فضای سبز این مجموعه جهانی اجرایی شده است. 

 

به گفته او کاشت درختان میوه بومی که در گذشته در باغ فین وجود داشت از جمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای فضای سبز باغ فین بوده است که در روز درختکاری بخشی از آن جامعه عمل می‌پوشد.